SÖZCÜKLER DERGİSİ

Sözcükler 77

Sunuş


Merhaba,


Aralık ayında, dergimizin ilk sayısından bu yana düzenli yazarı olan, herkesin en yakını olabilmeyi başarmış, bulunmaz insan Refik Durbaş’ı yitirdik. Edebiyat dünyamıza kattıklarıyla hep aramızda olacağından kuşku yok.

Bu sayımız, Ahmed Arif’in dergi sayfalarında unutulmuş bir şiiriyle açılıyor. “Amaç” dergisinin 10.10.1946 tarihli 25. sayısında yayımlanan şiiri bulan ve dergimize veren Turgut Çeviker’e teşekkür ederiz.

Ocak ayı Nâzım Hikmet’in doğum yıldönümü olması nedeniyle her yıl türlü anmalara sahne oluyor. Bu sayımızda şair hakkında çok ilginç yeni bilgi ve belgeler sunuyoruz.
Şairin 31 Mart 1952 günü A. M. Gorki Devlet Edebiyat Enstitüsü’nde yaptığı söyleşiyi, Rusya Edebiyat Sanat Devlet Arşivi’ndeki Rusça daktilo metni tutanaklarından bulup dilimize kazandıran Mehmet Perinçek’e teşekkür ederiz.
Nâzım’a ilişkin, günümüz genç yazarlarından Ahmet Antmen’in ozana bakan yazısını ve tarihsel bir anma gününün çok ilginç hikâyesini Hüseyin Erdem’in kaleminden okuyacaksınız.

Dilimizde Cevat Çapan’ın çevirisiyle Soğuk Bir Bahar adlı kitabı yayımlanan Elizabeth Bishop, çağımızın en ilginç şairlerinden biri. Onunla yapılmış söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.
The Paris Review dergisi Kış / 2018 - 226. sayısında, Elizabeth Bishop’un, daha önce yayımlanmamış Max Jacob çevirilerine yer verdi. Bu çevirilerden biri olan ve Bishop’un deyişiyle, “gündelik hayatın sürrealizmini yansıtan” “Yağmur” başlıklı şiiri de bu sayımızda bulacaksınız.

Bir başka ilginç günümüz yazarı Joyce Carol Oates’in, “Amerikan Yaşamı Üstüne Çeşitlemeler” yazısının da ilgi çekeceğini umuyoruz.

Sözünü edecek, keşfedilecek çok şey var bu sayıda. Gerisini siz değerli okurlara bırakıyoruz. Sayfalarımız arasında dolaştıkça başınızı döndürecek zenginlikte bir yeni sayıyla karşınızdayız.


İyi okumalar.Künye


SÖZCÜKLER DERGİSİ OCAK-ŞUBAT 2019 (77. SAYI)REFİK DURBAŞLI BİRKAÇ FOTOĞRAF / Turgay Fişekçi
ŞAİR OLACAKLARA BAZI ÖĞÜTLER / Nâzım Hikmet
NÂZIM HİKMET’İN EDEBİYAT SOHBETLERİ / Mehmet Perinçek
ŞAİR OLMAKTAN DAHA YÜZ KIZARTICI BİR ŞEY YOK” / Elizabeth Bishop
AMERİKAN YAŞAMI ÜSTÜNE / Joyce Carol Oates
LİSE YILLARI / Adnan Özyalçıner
SAKLIYOR MUSUN? / Akgün Akova
OKUMA GÜNLÜĞÜ / Eray Canberk
TÜRKİYE TOPRAKLARINDA / Ozan Çınar
BODRUM GÜNLÜKLERİ / Uğur Kökden
VENEDİK TACİRİ’NDE DİN ÖĞESİ / Can Albayrak
ŞİİR VE ANTİKOMÜNİZM / Roni Margulies
NÂZIM’IN ŞİRDEN VE İNSANDAN HARİTASI / Ahmet Antmen
NÂZIM HİKMET’İN 75. DOĞUM GÜNÜ (21 Ocak 1977) / Hüseyin ErdemŞiirleriyle, Ahmed Arif, Cevat Çapan, Ahmet Telli, İsimsiz,
Hakan Savlı, Tuna Kiremitçi, Elizabeth Bishop, Max Jacob, Ferruh Tunç,
Gökçenur Ç., Çağla Meknuze, Aytekin Karaçoban, Murat Çelik,
Kenan Sarıalioğlu, Zarife Biliz, Naile Dire, Emin Kaya.Öyküleriyle, Cemil Kavukçu, Fadime Uslu, Sena Keskin,
Ayça Erkol, Remzi Karabulut, Doğuş Benli,
Gamze Erkmen, Derman Arıbaş Önoğlu,
Hakan Sipahioğlu, Naki Selmanpakoğlu.NEDEN ÇIKIYORUZ?

Edebiyatın insani bir değer olduğunun bilincindeki belki de son kuşağız.
Bizden sonrakiler, giderek bir tüketim metaına dönüşen edebiyatın temsilcileri olacak, edebiyat değil, tüketim ürünü üretecekler.
Edebiyatın insan ve toplum için yaşamsal bir gereklilik olduğuna inanıyoruz.
Edebiyatın sorgulama, eleştirme, uzlaşmama, yetinmezlik gibi temel değerlerinin de savunusunu amaçlıyoruz.
Sözcükler, beğeni ve değer ölçülerimizi göstermek için çıkıyor. Yaşanan kaos ortamının oluşturduğu değerler aşımına karşı edebiyatın değerlerini öne çıkarmak, yüceltmek istiyoruz. Saf, som bir edebiyatın soluklanma alanı olacağız.
Bugünün dünyasında böylesi bir girişim “çocuksu” bulunabilir.
Sözcükler daha çıkış aşamasında yazarlarımızca heyecanla karşılandı. Bu heyecanın dergimizin sayfalarına da yansıdığını ve gerçek edebiyat okurlarınca da paylaşılacağını umuyoruz.
Sözcükler, yazarlarından güç alan bir dergi. Arkasında yazarları ve okurlarından başka destekleyeni yok.
Edebiyat sorulmamış sorular sorar, o soruların yanıtları ardında koşarken doyumsuz tatlar ve güzellikler yaratır. İnsan kişiliğinin ve doğasının bağımsızlık duygusunu yüceltir.
Edebiyatın temel değerlerine duyduğumuz bağlılık, Sözcükler’in yayımlanmasının temel nedeni. Adımız da bu nedenle edebiyatın ana gereci olan “sözcük”ten geliyor.
Sonrası?
Sonrasını birlikte göreceğiz.