SÖZCÜKLER DERGİSİ

Sözcükler 82

Sunuş


Merhaba,


Yeni sayımızda çağımızın önde gelen şairlerinden, 1990 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Octavio Paz ile yapılmış geniş bir söyleşinin çevirisini okuyacaksınız. Söyleşi, büyük bir şairin yetişme yıllarında başından geçenleri, yaratısını ne denli etkilediğini sorgulamasının yanında, ülke coğrafyası ve dil coğrafyasıyla yaratıcılık arasında kurduğu bağlar ve yansıttığı zengin birikimle de bir okuma şöleni sunuyor.

Bir başka söyleşi, bu yıl ilk şiirinin yayımlanmasının 60. yılı olan Egemen Berköz’le. Hem yaratı dünyası hem de çevre koşullarının sınırladığı bir şairin hayatıyla şiiri arasındaki ayrılma bağlarını göreceksiniz.

Cemil Kavukçu, hem günümüzün en önemli öykü yazarlarından biri hem de öykü türüne ilişkin her şey onun ilgi alanında. Furkan Pişgin, yaptığı konuşmada Cemil Kavukçu’nun öykü dünyasının sınırlarını keşfetmeye çıkmış.

Bu yıl TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Adnan Özyalçıner’in bir süredir dergimizde yayımlanan ilkgençlik anıları, kendi kuşağından Önay Sözer’in de dikkatini çekmiş. Lisese resim öğretmenleri olan ünlü ressam Hakkı Anlı’nın çevresinde anılara katkı sunuyor.

Paraguay’da yaşayan Füsun Akarsu, bu ülkenin günümüz yazarlarına ilişkin metinler göndermeyi sürdürüyor. Bu sayımızda Paraguaylı şairler ve bir öykücünün üç öyküsünden oluşan bir Paraguay Edebiyatı bölümü sunuyoruz.


İyi okumalar.


Künye


SÖZCÜKLER DERGİSİ 82. SAYI (KASIM - ARALIK 2019)OCTAVIO PAZ İLE SÖYLEŞİ / Alfred MacAdam
OKUMA GÜNLÜĞÜ / Eray Canberk
CEMİL KAVUKÇU İLE SÖYLEŞİ / Furkan Pişgin
HAMLET: MARKSİST BİR YORUM / A. A. Simirnov
EGEMEN BERKÖZ İLE SÖYLEŞİ / Kadir İncesu
ADNAN ÖZYALÇINER’E MEKTUP / Önay Sözer
TAŞ, İNANÇ, ZAMAN HAKKINDA / Taner Gülen
SANATÇILAR VE GERÇEKLİK / Efe Eğilmez


Şiirleriyle, Cevat Çapan, Süreyya Berfe, Ahmet Telli
İsimsiz, Şükrü Erbaş, Hakan Savlı, Gökçenur Ç.
Selahattin Yolgiden, Umut Ünalan, Nurullah Kuzu, Müesser Yeniay,
Devrim Horlu, Oğulcan Kütük, Erdal Erdem, Barış Yıldırım,
Susy Delgado, Shirly Villalba, Ovideo Benitez Pereira,
Agusto Roa Bastos, Heriberto Fernandez, Manuel Ortiz Guerrero


Öyküleriyle, Fadime Uslu, Serhat Kıran, Batıkan Köse,
Deniz Ezgi Avcı, Funda Mengilli, Merve Üzel,
Evşen Yıldız, Soner Sert, Pedro Juan Paredez Arguello


NEDEN ÇIKIYORUZ?

Edebiyatın insani bir değer olduğunun bilincindeki belki de son kuşağız.
Bizden sonrakiler, giderek bir tüketim metaına dönüşen edebiyatın temsilcileri olacak, edebiyat değil, tüketim ürünü üretecekler.
Edebiyatın insan ve toplum için yaşamsal bir gereklilik olduğuna inanıyoruz.
Edebiyatın sorgulama, eleştirme, uzlaşmama, yetinmezlik gibi temel değerlerinin de savunusunu amaçlıyoruz.
Sözcükler, beğeni ve değer ölçülerimizi göstermek için çıkıyor. Yaşanan kaos ortamının oluşturduğu değerler aşımına karşı edebiyatın değerlerini öne çıkarmak, yüceltmek istiyoruz. Saf, som bir edebiyatın soluklanma alanı olacağız.
Bugünün dünyasında böylesi bir girişim “çocuksu” bulunabilir.
Sözcükler daha çıkış aşamasında yazarlarımızca heyecanla karşılandı. Bu heyecanın dergimizin sayfalarına da yansıdığını ve gerçek edebiyat okurlarınca da paylaşılacağını umuyoruz.
Sözcükler, yazarlarından güç alan bir dergi. Arkasında yazarları ve okurlarından başka destekleyeni yok.
Edebiyat sorulmamış sorular sorar, o soruların yanıtları ardında koşarken doyumsuz tatlar ve güzellikler yaratır. İnsan kişiliğinin ve doğasının bağımsızlık duygusunu yüceltir.
Edebiyatın temel değerlerine duyduğumuz bağlılık, Sözcükler’in yayımlanmasının temel nedeni. Adımız da bu nedenle edebiyatın ana gereci olan “sözcük”ten geliyor.
Sonrası?
Sonrasını birlikte göreceğiz.