SÖZCÜKLER DERGİSİ

Sözcükler 84

Sunuş


Merhaba,


İki önemli inceleme yazısı sunuyoruz bu sayıda: Oğuz Demiralp, İkinci Dünya Savaşı’nın acılarını en iyi yansıtan yazarlardan biri olan Wolfgang Borchert’in yaratı dünyasına derinliğine bir bakış getiriyor.

Hakan Savaş, sinemamızdaki büyük değişimin öncü filmlerinden Yılmaz Güney’in Umut filmini, yönetmenin, sinema ve kültür tarihinin farklı bağlamları içinden değerlendiriyor.


Bu sayımızda çoğunu ilk kez sayfalarımızda göreceğiniz, giderek edebiyatımızın kült isimlerine dönüşen Tomris ve Turgut Uyar’ın fotoğraflarını da bulacaksınız.

Fotoğrafları çeken Naci Çelik Berksoy, Nisan 1971 - Haziran 1975 arasında yayımlanan önemli kültür dergilerimizden Türkiye Defteri’nin sahibi ve yönetmeniydi.

Dergimize ilettiği fotoğraflarden seçmelere gelecek sayılarımızda da yer vermeyi sürdüreceğiz. Mayıs sayımızda Kemal Tahir’in bilinmeyen fotoğraflarının yanı sıra Naci Çelik Berksoy’un anı ve değerlendirmelerini içeren ilginç yazısını da okuyacaksınız.


Gelecek sayımıza ilişkin bir mutlu haber de Cemil Kavukçu’dan. Bir süredir üstünde çalıştığı çocuk kitabı nedeniyle yeni öykülerini okuyamadığımız Cemil Kavukçu’yu merak eden okurlarımıza özlemin gelecek sayıda sona ereceğini duyuralım.

O zamana dek, bu sayımızda yer alan değerli isimlerin güzel şiir ve öykülerinin tadını çıkaralım.

Nâzım Hikmet’e bir Fransız işçisinin yazdığı ve Fransa’da bir arşivde bulunarak ilk kez dergimizde yayımlanan mektup, büyük ozanımızın insanları etkileme gücünün yeni bir göstergesi.


İyi okumalar.


Künye


SÖZCÜKLER DERGİSİ 84. SAYI (MART-NİSAN 2020)ÖLMESEYDİN BE ÇOCUK! / Oğuz Demiralp
NÂZIM HİKMET’E MEKTUP / Paul Charriaud
“UMUT”UN TRAJİK GERÇEKÇİLİĞİ / Hakan Savaş

Naci Çelik Berksoy arşivinden
TOMRİS - TURGUT UYAR FOTOĞRAFLARI


Şiirleriyle, Cevat Çapan, Eray Canberk, Ahmet Telli, İsimsiz,
Roni Margulies, Ferruh Tunç, Mustafa Köz, Gökçenur Ç.,
Burcu Yılmaz, Kutay Onaylı, Yaşar Bedri, Akın Art,
Emin Kaya, Nurduran Duman, Ozan Şafak Koçak, Tuba Bozkurt,
Tuğçe Tekhanlı, Victor Hugo, Adonis, Rudolfo Louis Loper,
Jan Wagner.


Öyküleriyle, Fadime Uslu, Sena Keskin, Behiç Ata,
Eylem Ata Güleç, Ahmet Can Demir, Önder Şit,
Mehmet Kavuk, Mehmet Ali Kaba, Remzi Karabulut,
Beyza Süren, Ali Turgay Karayel, Özge Lena.NEDEN ÇIKIYORUZ?

Edebiyatın insani bir değer olduğunun bilincindeki belki de son kuşağız.
Bizden sonrakiler, giderek bir tüketim metaına dönüşen edebiyatın temsilcileri olacak, edebiyat değil, tüketim ürünü üretecekler.
Edebiyatın insan ve toplum için yaşamsal bir gereklilik olduğuna inanıyoruz.
Edebiyatın sorgulama, eleştirme, uzlaşmama, yetinmezlik gibi temel değerlerinin de savunusunu amaçlıyoruz.
Sözcükler, beğeni ve değer ölçülerimizi göstermek için çıkıyor. Yaşanan kaos ortamının oluşturduğu değerler aşımına karşı edebiyatın değerlerini öne çıkarmak, yüceltmek istiyoruz. Saf, som bir edebiyatın soluklanma alanı olacağız.
Bugünün dünyasında böylesi bir girişim “çocuksu” bulunabilir.
Sözcükler daha çıkış aşamasında yazarlarımızca heyecanla karşılandı. Bu heyecanın dergimizin sayfalarına da yansıdığını ve gerçek edebiyat okurlarınca da paylaşılacağını umuyoruz.
Sözcükler, yazarlarından güç alan bir dergi. Arkasında yazarları ve okurlarından başka destekleyeni yok.
Edebiyat sorulmamış sorular sorar, o soruların yanıtları ardında koşarken doyumsuz tatlar ve güzellikler yaratır. İnsan kişiliğinin ve doğasının bağımsızlık duygusunu yüceltir.
Edebiyatın temel değerlerine duyduğumuz bağlılık, Sözcükler’in yayımlanmasının temel nedeni. Adımız da bu nedenle edebiyatın ana gereci olan “sözcük”ten geliyor.
Sonrası?
Sonrasını birlikte göreceğiz.